Nie tylko Tatry: 10 szczytów w Beskidach, które warto zdobyć

Nie tylko Tatry: 10 szczytów w Beskidach, które warto zdobyć

Tatry cieszą się dużą popularnością wśród miłośników gór, jednak długa lista zalet blednie w obliczu jednej, bardzo istotnej wady - trasy są zatłoczone. Gdzie mamy szansę na lepszy kontakt z naturą? Beskidy, choć niższe, potrafią zaspokoić trekkingowy głód, oferują piękne trasy i malownicze widoki. Mamy dla Was zestawienie 10 szczytów w Beskidach, które warto zdobyć w tym sezonie. 

Celowo pomijamy 2 najbardziej popularne beskidzkie szczyty jak Babia Góra i Pilsko, by bliżej przyjrzeć innym wartym uwagi trasom. A więc zaczynamy! 

Na Babią Górę bez tłoku na trasie!
Czytaj dalej →

1. Hrobacza Łąka (822 m n.p.m.) 

Hrobacza Łąka to wznoszący się na wysokość 822 m n.p. m. szczyt w Beskidzie Małym, w Grupie Magurki Wilkowickiej. Z platformy widokowej przy dobrej pogodzie można podziwiać przepiękną panoramę Podbeskidzia, a z polany na południowym stoku rozciąga się widok na górę Żar i Jezioro Międzybrodzkie. Na Hrobaczej Łące wzniesiono także krzyż, który po zmroku, dzięki oświetleniu widać już z odległości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów. Hrobacza Łąka góruje nad nieczynnym już kamieniołomem, położonym we wsi Kozy, największej pod względem liczby ludności wsi w Polsce. 

Przy okazji wędrówki na Hrobaczą Łąkę warto zejść do wspomnianego już kamieniołomu, gdyż jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych wyrobisk piaskowca. Widoczne na urwiskach odsłonięte warstwy geologiczne robią wrażenie. Żywa lekcja geografii i historii.   

  • szlak turystyczny żółty: Kozy – Przełęcz u Panienki – Hrobacza Łąka – Żarnówka Duża 
  • szlak turystyczny czerwony: Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Zapora Porąbka – Zasolnica - Bujakowski Groń – Hrobacza Łąka – Groniczki – Gaiki – Czupel – Bielsko-Biała 

2. Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) 

Wielka Czantoria mierząca 995 m to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim i jeden ze szczytów Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. To szczyt pogranicza: tutaj przebiega granica polsko-czeska i co ciekawe, przez szczyt biegnie także granica zlewisk rzek Wisły i Odry. Na szczycie po stronie czeskiej znajduje się 29-metrowa stalowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na panoramę Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego, Pogórze Śląskie i Górny Śląsk. 

Po stokach Czantorii poprowadzona jest także 20 km Ścieżka Rycerska, nawiązująca do miejscowej legendy o uśpionych rycerzach i ich trzystu koniach, czekających na moment, w którym będą potrzebni, by przyjść Śląskowi z pomocą. Jedną z atrakcji jest także sokolarnia. Czantoria Wielka stanowi duży węzeł turystyczny i daje spore możliwości modyfikacji dalszej trasy - stąd można dojść na Stożek, Tuł, Soszów Wielki i Czantorię Małą. 

  • Na Czantorię Wielką można startować z Ustronia, Nydka i Trzyńca. 

3. Skrzyczne (1257 m n.p.m.) 

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, wznoszący się ponad poziom morza na wysokość 1257 metrów, to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Zwłaszcza że przy okazji podziwiania pięknych widoków, korzystania z infrastruktury sportowej, można odhaczyć kolejny ze szczytów Korony Gór Polski. Sylwetka góry, ze stromymi stokami oraz charakterystycznym 87-metrowym nadajnikiem na szczycie jest łatwo rozpoznawalnym punktem orientacyjnym w panoramie Beskidów. 

Skrzyczne to także kolejka krzesełkowa, stoki narciarskie, od strony wschodniej startowisko dla paralotni oraz szlaki rowerowe, w tym także wyczynowe typu downhill. Szczyt stanowi węzeł szlaków pieszych - ze Skrzycznego można ruszyć na Baranią Górę lub przez Malinową Skałę na Przełęcz Salmopolską. 

  • Na Skrzyczne można wejść ze Szczyrku, Buczkowic i ze wsi Ostre. 

4. Barania Góra (1220 m n.p.m.) 

Drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego, terytorialnie należący do miasta Wisła, stanowi obszar źródliskowy Wisły. Szczytowe partie góry objęte są ochroną w ramach “Rezerwatu Przyrody Barania Góra. Charakterystyczny “krajobraz” wywrotów i wiatrołomów zwiastuje zbliżanie się do szczytu. 

Masyw Baraniej Góry to także możliwość spacerowania 16-km ścieżką edukacyjną, która biegnie doliną Czarnej Wisełki na szczyt Baraniej Góry, a stamtąd doliną Białej Wisełki do Wisły Czarne. 

Piękne widoki na pobliskie pasma górskie Polski, Czech i Słowacji gwarantuje ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa. Barania Góra stanowi węzeł szlaków turystycznych - wejdziecie na nią ze Skrzycznego, ze schroniska na Przysłopie i z Przełęczy Kubalonka (przez Stecówkę). 

  • Trasę na Baranią Górę można zaczynać w Wiśle Czarne, Kamesznicy, Węgierskiej Górce i w Zwardoniu. 

5. Radziejowa (1266 m n.p.m.) 

Kolejny szczyt do Korony Gór Polski. Trasa na Radziejową, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, jest długa i wymaga dobrej kondycji, ale widoki jakimi jesteśmy nagradzani po drodze, zdecydowanie są warte podejmowanego wysiłku. Na szczycie czeka nowa, drewniana 20-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać Pieniny, Tatry i Dolinę Popradu. 

Spacer z rodziną? Proponujemy dolinę Roztoki Małej. Na południowo-wschodnim skłonie Pasma Radziejowej wytyczono 14-przystankową ścieżkę dydaktyczną “Rogasiowy szlak”. Najdłuższa jej wersja to aż 12 km. Pierwszy przystanek zlokalizowany jest przy źródle Katarzyna w okolicach stacji narciarskiej Ryterski Raj, ostatni najwyżej położony to Polana Skałka. 

  • Miejsce startu: Rytro, Szczawnica, Obidza, Jaworki, Piwniczna-Zdrój, Szlachtowa. 
  • Trasa Rytro - Radziejowa - Szczawnica to około 25 km. 
  • Najkrótsza trasa na Radziejową prowadzi przez Przełęcz Gromadzką i przysiółek Obidza.  

6. Wielka Racza (1236 m n.p.m.) 

Tutaj doświadczysz uroków Beskidu Żywieckiego. Całkowicie zalesione stoki Wielkiej Raczy pozwalają poczuć klimat górskiej wędrówki i nacieszyć oczy zielenią lasu. Bez obaw o widoki ze szczytu - tam czeka trawiasta hala i taras widokowy. Można podziwiać słowacką Małą Fatrę, odległe Tatry oraz panoramę całego Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski, więc można pomyśleć o powrocie w te rejony w zimie. 

  • Wejście ze Zwardonia (przez Magurę), Kolonii, od strony słowackiej z Oszczadnicy przez chaty na Rači. 

7. Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) 

Położona w Beskidzie Żywieckim Wielka Rycerzowa to nie tylko piękne widoki. Przez szczyt biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny, czyli granica pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Widoki z zalesionego szczytu są wycinkowe, jednak napawać się piękną panoramą można ze stoku zachodniego oraz z Hali Rycerzowej: widoczny jest Beskid Śląski, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie pasmo Babiej Góry. 

  • Trasę można rozpocząć w Rycerce, Soblówce, Ujsołach, Soli, Kolonii, Glince i Zwardoniu.  

8. Rysianka (1322 m n.p.m)

Rysianka to trzy grzbiety górujące nad trzema dolinami. Góra jest niemal zupełnie zalesiona, ale sytuację ratują dwie polany: zlokalizowana na północnych stokach hala Koziorka i duża, widowiskowa hala Rysianka na stokach północno-wschodnich. Mnóstwo ławeczek w pobliżu schroniska PTTK na Hali Rysianka aż prosi się o to, by na nich usiąść. A jest czym cieszyć oczy. 

  • Przepiękne panoramy Beskidów są w zasięgu kilkugodzinnego marszu z Węgierskiej Górki, Milówki, Rajczy czy Złatnej. 

9. Cieńków 

Spacer jednym z najatrakcyjniejszych górskich grzbietów w Beskidzie Śląskim dostarczy Ci niemałych wrażeń. Za grzbietem Cieńkowa przemawiają piękne widoki na pobliskie pasma górskie i stosunkowo mały ruch turystyczny. 

Można posiłkować się wyciągiem: wjechać kolejką z Wisły Nowej Osady na Cieńków Niżni i ruszyć grzbietem Cieńkowa w stronę Malinowskiej Skały lub Baraniej Góry. Można też wjechać kolejką na skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince, Pętlą Cieńkowską dojść na Cieńków Niżni, by stamtąd kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem grzbietem Cieńkowa. 

10. Mogielica (1170 m n.p.m.)

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Można zasłuchać się w szemraniu licznych potoków. Rozległe, podszczytowe polany zapraszają do odpoczynku i delektowania się roztaczającymi się stamtąd widokami na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki a nawet Małą Fatrę. Mogielica to także doskonały wybór dla miłośników wschodów i zachodów słońca w górach: z 20-metrowej wieży widokowej, którą wzniesiono na szczycie, rozpościerają się iście królewskie widoki. Promienie słońca muskające górskie grzbiety i morze mgieł… Takie widoki zapadają w pamięć na długo. 

  • Trasę można zacząć na Przełęczy Rydza-Śmigłego (Chyszówki), z Jasienia i Jurkowa.

Zdjęcia: Pixabay, materiały marki Elbrus, materiały marki Hi-Tec, Ewa Krzempek

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się